Dizi Oyunculuğu

Dizi oyuncusu olmak ile ilgili tüm bilinmeyenler hakkında bilgiler.

Dizi Oyunculuğu Nedir? Nasıl Olunur?

Dizi Oyunculuğu

Dizi Oyuncusu Nedir?

Dizi oyuncuları en yoğun mesai harcayan oyunculardır. TV'den izlendiğinin aksine gündüz görüntüleri için gündüz sette çekim tamamlayan, gece görüntüleri içinse akşamın veya gecenin farklı saatlerine çekim tamamlayan, hatta çoğu zaman yoğun mesai saatleri yüzünden isyan bayrağı çeken dizi oyuncuları; gerçekten sinemanın aksine çok daha fazla yoğun çalışırlar. Stressli ve asosyal yaşamayı gerektiren bir oyunculuk türüdür.

Dizi Oyunculuğu Ne Kadar Stressli?

Amatör oyuncu adayları dizilerin stressleri hakkında hiçbir fikre sahip değildirler. Bunun en büyük sebebi sinema büyüsündeki basitlikten gelir. Aslında set hayatı öyle değildir. Herhangi bir dizinin seting figürasyon oyuncusu olmak dahi zaman zaman keyifsiz bir hâl alabilir. Aslında bu stressi, bazen oyuncuların egoları, bazen kötü yönetmenler, bazen prodüksiyon, bazende set şefleri üretir. Fakat konu sinemadır, prestiji vardır ve ne kadar zor olursa olsun, hem keyifli hemde zevklidir.

Dizi Oyunculuğuna Nerden Başlamalı?

Daha önce hiçbir text ezberlememiş, doğaçlama yeteneği olmayan, mimiklere, ses tonuna ve nefesine hakim olamayan hiçbir amatör oyuncu, ilk günden herhangi bir dizide diyaloğa giremez. Buna istisnaları katsak dahi TV izleyicilerinin büyük çoğunluğu figüran olarak sete gider ve yetenekli yada keşfedilmiş ise sette kalır. Buradaki en önemli husus nereden başlayacağını sindirmektir. Daha sonrası için doğru insanlarla doğru yerlerde çalışmak ve yeteneklerini göze batmayacak ve tavırlarına dikkat edecek şekilde sergilemek en iyi yoldur.

Dizi Oyunculuğu Zor Mu?

Oynayacağınız karakterle, dizi oyunculuğu zorluğu doğru orantılıdır. Kafede, hastanede veya caddede bir figüran olmak ile diyaloğa girmek arasında çok büyük fark vardır. Diyalog metin ezberlemeyi ve doğaçlamayı zorunlu kılar. Başrol oyunculuğu konusuna hiç değinmezsek; dizi oyunculuğu zor bir oyunculuk deneyimi sayılmaz. Amaç tekrar yaptırmadan çekimleri hızlıca tamamlamaktır.

Daha önce sahne görmüş, seyirci karşısında doğal ve rahat davranabilmiş herkes dizi oyunculuğunu rahatlıkla yapabilir. Fakat burada yönetmenlerin kararları dizi oyunculuğunu etkileyen en önemli farktördir. Siz sete dizi oyuncusu olarak çıkıp gidemezsiniz. Ancak ve ancak bir şekilde çekimlerde bulunup, devamlılık ve disiplin sağlayıp, uslübünüzü koruduğunuz sürece farkedileceksiniz ve aynı zamanda Ajans Yapım gibi profesyoneller tarafından da tavsiye edileceksiniz. Sonrası zor değil, eğlencelidir.

Dizi Oyuncusu Nasıl Olunur?

Ajans Yapım gibi bir yapım ve prodüksiyon şirketi size figüranlık değil oyunculuk konusunda profesyonel olarak destek çıkabilir. Ajanslar ağırlıklı olarak figürasyon çalışırlar. Yardımcı oyuncu veya yan oyuncuları yapımcılar tek elden temin etmek yerine uygulayıcı yapımcıya ve set amirlerine bırakır. Eğer dizi oyuncusu olmak istiyorsanız çalacağınız kapı ajans kapısı olmamalıdır. Bu süreç sabır ve düşük beklenti gerektirir. Mühim olan yeteneğinize odaklanmayı sağlamak, Ajans Yapım'ın tavsiyelerine uymak ve verilen görevlere ve saatlerine riayet etmekle kolaylaşır.

Birçok oyuncu adayı hemen benimsediği bir filmde diyaloglu oyuncu olacağını düşünür. Halbuki reel hayatta bu hemen olmaz. İnsanları yeteneklerine göre sınıflandırmak veya onlara basitten zora doğru oyunculuk görevi vermek başka bir iştir, yönetmenin o kişiyi bir role koyabilmesi için keşfetmesi ise başka bir iştir. Çok insan sabırsızlık ve acelecilik hatasına düşerek oyunculuk yolunu hızla terketmekte, sonra ise sinema işine küsmektedir. Unutmamak gerekir ki; dizi oyuncusu olmak isteyen oyuncu adayı gibi onbinlerce profesyonel ve amatör adayda bu yollardan geçmekte, kaliteli davranışlar sergileyenler ve bu işi para kazanmak için yapanlar ekran karşısına geçebilmektedir.

Dizi Oyunculuğuna Başvurun

Dizi oyuncusu olmak konusunda bir karara vardıysanız ve bu zorlu süreci atlatarak kaiyer yolunda emin adımlar atmak istiyorsanız randevunuzu hemen alın ve sizi yönlendirmemize izin verin. İstanbul ile çok sıkı bağları olan Ajans Yapım, her gün onbinlerce başvuru almakta ve yüzlerce insanı veritabanında sınıflandırmaktadır.

Hemen Başvurun

Etiketler

  • Dizi oyuncusu
  • Dizi oyuncusu nasıl olunur?
  • Dizi oyuncusu başvurusu
  • Dizi oyunculuğu hakkında
  • Dizi oyunculuğu zor mu?
  • Nasıl dizi oyuncusu olunur?
  • Dizi oyunculuğu ajansı
  • Dizi oyunculuğu eğitimi
  • Dizi oyunculuğu hakkında