Figüran Oyunculuğu

Figüran oyuncu ve figürasyon oyunculuğu nedir sorusunun cevapları ve ücretleri

Figüran Oyunculuğu Nedir? Nasıl Olunur? Başvuru

Figüran Oyunculuğu

Figüran Oyunculuğu Hakkında

Figürasyon oyunculuğu; replikli ve repliksiz olarak ikiye ayrılan, film, sinema ve dizide dahil; klip, reklam ve benzeri tüm medya işlerinde tabiri caizse kalabalık bir çekim alanı oluşturmak için oyunculuğundan veya varlığından faydalanılan oyuncu türüdür. Figüranlar sahnelerin vazgeçilmez unsurlarındandır. Diğer oyunculuk türlerine göre sorumlukları az fakat bilhassa öğrenciler için kazancı değerli bir seçenektir. Oyunculuk hayatına figüranlık ile başlayan yüzlerce alaylı, oyunculuk eğitimi almamış fakat yetenekli oyuncu bulunmaktadır. Hatta birçoğunu bugün dahi TV'den ve sinema filmlerinden severek izlemekteyiz.

Figüranyon Oyunculuğu Tercih Edilmeli mi?

Elbette evet. Halen daha keşfedilmeyi bekleyen "gizli kahramanlar"la dolu olan figürasyon oyuncularından geleceğin hem yardımcı oyuncuları, hem başrol oyuncuları hatta ve hatta yönetmenleri dahi çıkacaktır. Figüranlar bu sektörün emekçiliğini çektiği için en dipten en tepeye kadar hiyerarşiyi öğrenerek bu sektörde yer sahibi olurlar.

Figüran Nedir? Ne Değildir?

Figüran, ekranların belkemiğidir. Yarışma programlarından reklamlara, dizilerden sinema filmlerine, kamu spotlarından belgesele kadar hemen her yerde konumlanmış bir çeşit yardımcı oyuncudur. Sektöre hız katan diziler çok ciddi miktarda figüran oyuncusuna istihdam sağlamaktadır. Yazın ve yaz sonundaki dönemde de aynı şekilde sinema sektörü çok ciddi figürasyon oyuncusuna ihtiyaç duyar. Bu gibi dönemler, oyuncu adaylarının sık kamera karşısına çıkmasına yardımcı olur ve kariyerleri için iyi bir başlangıç sağlar. Figürasyon oyuncuğu kötü değildir. Her aday için yine belirtmek gerekirse karaiyer fırsatı sağlayan bir çeşit oyunculuk türüdür.

Figüran Ücretleri

Her oyuncu gibi figüranlarda çalışan olarak sete alınır. Çok istisnai durumlar hariç sigortaları eksiksiz yatırılmaktadır. Bu sebeple minimum asgari ücret kadar günlük alacakları doğar. Replikli figüran oyuncular repliksiz oyunculara göre bir miktar daha az ödeme almaktadır çünkü sorumlulukları birkaç dakika kadar sürer. 2018 yılı figüran oyuncuları fiyatları diğer yıllar gibi proje bazlı değişiklik gösterebilir. İlk defa sete figüran olarak giden bir oyuncu staj çalışması yok ise 80 ila 130 lira arasında, devamlı olarak nitelendirilen ve üç kereden fazla sahnede yer alan figürasyon oyuncuları ise 75 ila 150 liraya kadar ödeme almaktadır. Bu fiyatları ajanslar veya aracılar değil, direk yapımcının kendisi belirler. Bu fiyatlardan sigorta ödemesi çıkartılır, yapım şirketleri ilgili ajanslara ödeme yaptığında ise ajanslar ödemelerini hak sahiplerine iletir. Burada farklı ödeme kombinasyonları geliştiren veya direk oyuncudan komisyon alan ajanslarda mevcuttur.

Figüran Olmak İster misiniz?

İlk başvurunuz her zaman figüranlık olsun. Daha sonrasını Ajans Yapım'a bırakın. Yeter ki yenekleriniz gösterin, Ajans Yapım'ın kurallarına riayet edin ve tam vaktinde sette olun. Hatta hemen başvurun!

Hemen Başvurun

Etiketler

  • Figüran nedir?
  • Figüran oyunculuğu hakkında
  • Figürasyon oyunculuk
  • Figüran başvurusu
  • Figüranlık başvurusu
  • Figüran oyuncular
  • Figüran ücretleri
  • Figüranlar ne kadar ücret alır?
  • Figürasyon oyuncu başvurusu
  • Figürasyon oyunculuğu